Naturalne produkty kosmetyczne: dlaczego są lepsze od tradycyjnych
Czy wiesz, co rozprowadzasz na twojej skórze? Czy twoja pielęgnacja jest naprawdę korzystna dla twojego ciała? To pytania, które powinniśmy sobie często zadawać.
Zwłaszcza, gdy kupujemy kosmetyki, warto zadać sobie pytanie, czy są to na pewno kosmetyki naturalne?
Jak czytać INCI, aby odróżnić kosmetyk naturalny od tradycyjnego?
To podstępny temat: mówimy o kosmetykach naturalnych i organicznych, ale także o certyfikatach bezpieczeństwa. Jeśli nie wiesz, jak to "ugryźć", to dobrze trafiłeś, wyjaśnimy, jak rozpoznać kosmetyk z naturalnymi składnikami, czym różni się od organicznego, a na zakończenie omówimy zalety, ale i wady, jakie się wiążą od używaniem tradycyjnych kosmetyków.
Kiedy produkt jest naprawdę naturalny?
Kiedy kosmetyk jest określany jako naturalny?
Gdy składniki są wyłącznie pochodzenia roślinnego, w ilości sięgającej co najmniej 10% produktu. Następnie do tego procentu dodaje się inne substancje, które nie są idealnie czyste, ale pochodzą z przemiany roślinnej.
Skąd więc wiemy, które składniki są naturalne? Po prostu czytając INCI (International Nomenclature of Cosmetic Ingredients, Międzynarodowe Nazewnictwo Składników Kosmetycznych) lub listę składników, które ją tworzą, a ponadto obserwując listę w porządku malejącym, wiemy również, jakie jest stężenie tej substancji (są one zawsze pisane w kolejności malejącej od największej ilości do najmniejszej).
Kto gwarantuje, że taki jest kosmetyk jest naprawdę naturalny?
Istnieją certyfikaty wydawane przez instytucje takie jak:
- ICEA - Instytut Certyfikacji Etycznej i Środowiskowej;
- CCPB - Konsorcjum Kontroli Produktów Ekologicznych;
- AIAB - Włoskie Stowarzyszenie Rolnictwa Ekologicznego;
- EcoCert - Niezależna Francuska Jednostka Certyfikująca,
Zadaniem tych organów jest właśnie sprawdzenie, czy każdy składnik spełnia określone normy, a także upewnienie się, że ekstrakty botaniczne są w większości ekologiczne (tj. pochodzą z upraw ekologicznych).
Co to wszystko oznacza?
Niektóre składniki, często obecne w tradycyjnych kosmetykach, są zabronione dla tych producentów, którzy chcą uzyskać licencje na kosmetyki ECO BIO
Niektóre z zabronionych składników to:
- wazelina
- parafina
- parabeny
- silikony
- chemiczne substancje zapachowe
- sztuczne barwniki
Organy referencyjne określają standardowe kryteria, czyli które składniki są dozwolone, a które zabronione, oraz minimalne progi stosowania. Jak więc rozpoznać, że kosmetyk jest naturalny?
Najpierw sprawdzamy etykietę, na której muszą znajdować się znaki certyfikatu;
przeczytajmy dokładnie INCI, a potem poszukajmy w sieci jeśli nie jesteśmy pewni.
Co znajdziemy w kosmetyku z naturalnymi składnikami?
Fitoekstrakty, wody kwiatowe, oleje roślinne i olejki eteryczne.
Natomiast wymienione powyżej, zabronione substancje zostają zastąpione naturalnym, ekologicznym odpowiednikiem: np. silikony zmiękczające - oliwą z oliwek, olejem morelowym, olejkiem migdałowym czy masłem shea; wazelina - woskiem candelilla i woskiem carnauba; parabeny - benzoesanem sodu i kwasem sorbinowym; emulgatory - lecytyną sojową, a przeciwutleniacze olejem makadamia, ekstraktem z czerwonej winorośli czy olejkiem arganowym.
Z pewnością nasuwa Ci się teraz pytanie. Skoro istnieją naturalne alternatywy dla chemicznych składników to po co ich używać, skoro mogą być szkodliwe? No właśnie po co? Po prostu są dużo tańsze, więc wielu producentom się to po prostu opłaca.
Różnica między kosmetykami naturalnymi i organicznymi
Kiedy mówimy o kosmetykach całkowicie naturalnych, należy rozróżnić między kosmetykami naturalnymi a organicznymi. Nie, nie są takie same.
Kosmetyki naturalne zawierają po prostu składniki pochodzące z ekstraktów roślinnych. Natomiast Eco-Bio kosmetyki, zwane też organicznymi, zawierają składniki, które zawsze są pochodzenia roślinnego, ale pochodzą z upraw ekologicznych, pozyskiwanych ze źródeł odnawialnych i metodami niezanieczyszczającymi (bez pestycydów, sztucznych barwników i GMO). Zwykle w tym przypadku mamy również opakowania wykonane z materiałów pochodzących z recyklingu i biodegradowalnych.
Zalety produktów naturalnych
Jakie są zalety kosmetyków naturalnych? Przede wszystkim nie wprowadzamy do naszego organizmu szkodliwych chemikaliów. Oznacza to mniej podrażnień i alergii. "Zielone" kosmetyki naprawdę odżywiają skórę, nie zatykają porów, koją i nawilżają skórę.
Składniki są nietoksyczne, a przede wszystkim nie zanieczyszczają środowiska. W przypadku produktów ekologicznych mamy również opakowania kompostowalne i nadające się do recyklingu.
No i wreszcie testowanie produktów ekologicznych na zwierzętach jest zabronione!!!
Decyzja należy do każdego z nas!!!
Wiele tradycyjnych produktów, w przeciwieństwie do kosmetyków naturalnych, zawiera potencjalnie szkodliwe składniki chemiczne, które często powodują podrażnienia i alergie.
Każdy z nas może zadecydować jakie produkty używać. W dzisiejszych czasach mamy naprawdę bardzo bogaty rynek kosmetyczny, niestety nie każdemu z producentów zależy na zdrowiu swoich klientów. Czytajmy więc etykiety i szukajmy na nich symboli certyfikatów ECO BIO.